Autostyl Trutnov vyřešil sklad pneumatik inspirativním způsobem

Cílem společnosti AUTOSTYL a.s., autorizovaného dealera značek Škoda, Toyota a Peugeot z Trutnova se záběrem v celém podkrkonošském regionu, je zajištění kvalitních služeb ve všech fázích užívání vozidla. Jednou z nich je pneuservis, s jehož efektivností firma nebyla spokojena, a proto se rozhodla investovat do vybudování plně profesionálního zázemí rozšířeného o sklad sezónních pneumatik i celých sad kol. Regálový systém i obslužný vozík BT Optio OME120HW dodala Toyota Material Handling CZ.

Autostyl se snaží získávat zákazníky propracovanou nabídkou všech možností, které jsou na trhu s osobními vozy k dispozici. Patří mezi ně i operativní leasing.

Podle Jana Kranáta, majitele společnosti, je u nás tato služba využívána při nákupu přibližně 33 % nových vozů (převážně u firemních klientů). Ve srovnání se západoevropskými trhy, kde podíl dosahuje kolem 45 %, je v ČR další prostor pro jeho uplatnění, vyžaduje to ale nabídku kvalitních a komplexních služeb:

“Na operativní leasing se zaměřujeme zcela cíleně a již přes 10 let nabízíme vlastní financování. V tuto chvíli pronajímáme přes 550 osobních vozidel převážně firmám v regionu, ale máme klienty i jinde, například až v Praze. Co do velikosti jsou v našem portfoliu zastoupeny větší firmy s desítkami vozů i menší zákazníci typu obecní úřady, městské úřady, městská policie jen s několika vozy ve flotile. Vzhledem k charakteru našeho regionu musí téměř všichni mít k dispozici sezónní kola, jejichž bezpečné a dostupné uskladnění ke kvalitním službám patří.”

Nový sklad založený na rychlém a efektivním vychystávání se proto stal důležitou součástí projektu na vybudování zcela nového pojetí pneuservisu s vyšší kapacitou a vyšší kvalitou, včetně vyčlenění této služby mimo prostory klasického autoservisu a autosalonů všech tří značek. Jan Kranát vysvětluje:
Sklad pneumatik v Autostyl Trutnov

“Naším problémem nebylo nikdy samotné uskladnění kol zákazníků, místo jsme vždy našli, ale neuměli jsme provádět výměny kol, přesun a skladování efektivně. Dosavadní způsob manipulace s koly znamenal mnoho ztrátového času, trval téměř stejně dlouho jako vlastní výměna kol nebo přezutí pneumatik. Proto jsme odkoupili prostory bývalé továrny přímo naproti našemu areálu a v jedné z budov vybudovali sklad pro 4 500 pneumatik, který funguje od dubna letošního roku. Má dostatečnou kapacitu i pro uskladnění náhradních pneu vozů mimo naši vlastní flotilu z operativního leasingu. Očekávám, že po dokončení pneuservisu s novými technologiemi a efektivním vyřešení přesunu pneumatik do skladu v jeho těsném sousedství dosáhneme vyšší ziskovosti tohoto střediska. Celý projekt bude velkým skokem vpřed právě v rychlosti a efektivitě celého procesu. Nový pneuservis bude mít i dostatečné prostorové kapacity pro pohodlnou manipulaci s koly a jejich čistěním v automatické myčce. Déšť, bláto a sníh jsou v pneuservisu velkou komplikací, protože chceme kola skladovat zásadně čistá.”

Vychystávací vozík na pneumatiky

Navržený s důrazem na minimální námahu a optimalizaci prostoru s výškou zdvihu až 5,35 metrů.

“Ve skladu využíváme Dealer Management System Škodovky, část pro pneuservis. K datům ze základního systému doplníme jen rozměry kol, informaci o výšce vzorku a lokaci ve skladovém systému a můžeme tisknout štítek, který nalepíme na pneumatiku. Až propojíme počítačovou sítí příjem zakázek, pneuservis i sklad, celý proces se ještě zjednoduší a urychlí.”

“Nabídka Toyoty byla velmi konkurenceschopná, současně k její volbě přispěla i skutečnost, že Toyota je jednou ze značek v našem portfoliu. Toyota má skvělý zvuk v automobilovém průmyslu i v manipulační technice, se skvělými parametry a vysokou spolehlivostí,” říká na závěr Jan Kranát.

Michal Škaloud stojí za návrhem chytrého řešení skladu Autostylu v Trutnově

Co bylo největším oříškem poptávky od Autostylu?

“U řešení pro AUTOSTYL bych zmínil hlavně parametry zadání. Dostali jsme pevně dané rozměry prázdné budovy bývalé továrny a naším úkolem bylo vymyslet a navrhnout uspořádání regálového systému včetně obslužného vozíku a způsobu manipulace a skladování tak, aby se do něho dalo uskladnit co nejvíce sezónních pneumatik. Jde vždy o kompletní sadu čtyř pneumatik nebo kompletních kol různých rozměrů, která je uskladněna v jednom regálovém poli.”

Zaujala Vás případová studie?

Stáhněte si ji v PDF

Michal Škaloud stojí za návrhem řešení skladu Autostylu v Trutnově

Jedním z týmu lidí, kteří se na realizaci řešení ve společnosti AUTOSTYL a.s. podílel byl Michal Škaloud, Key Account Manager TMHCZ, kterému jsme položili pár otázek k pozadí celého projektu.
Michal Škaloud

Co bylo největším oříškem poptávky od Autostylu?

U řešení pro AUTOSTYL bych zmínil hlavně parametry zadání. Dostali jsme pevně dané rozměry prázdné budovy bývalé továrny a naším úkolem bylo vymyslet a navrhnout uspořádání regálového systému včetně obslužného vozíku a způsobu manipulace a skladování tak, aby se do něho dalo uskladnit co nejvíce sezónních pneumatik. Jde vždy o kompletní sadu čtyř pneumatik nebo kompletních kol různých rozměrů, která je uskladněna v jednom regálovém poli.

Každá hotová realizace vypadá obvykle na první pohled jednoduše a jednoznačně. Téměř vždy ale existují alternativy a rozhodování, kterou zvolit. Jak to bylo v případě pěkného skladu s pneumatikami v Trutnově?​

Bylo nám od začátku jasné, že vzhledem k ploše a výšce skladu půjdeme cestou vychystávání. V tomto segmentu vozíků má Toyota velmi širokou nabídku, ale také zkušenosti z jiných aplikací.

Vybrali jsme model OME120HW do úzkých uliček, který je v regálovém systému vedený kolejničkou (v tomto případě toto technické řešení neubírá skladové místo na podlaze). Dosáhli jsme maxima možného a zákazník uskladní vše, co potřebuje, a navíc s dostatečnou rezervou pro další rozvoj.

U ostatních možností propočty rychle ukázaly nižší efektivnost. Manipulace a zaskladnění trvalo déle a do skladu se vešlo méně kusů.

Co bys u této zajímavé aplikace vyzdvihl?​

Naše řešení umožnilo o 230 uskladněných pneumatik více než nejlepší konkurenční nabídka. Domnívám se, že nám povedla realizace, která může být velmi silnou inspirací pro mnoho autoservisů a pneuservisů, které uskladnění pneumatik také nabízejí.
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.