Štíhlá logistika počítá i s paletovými vozíky

Možnosti štíhlé logistiky jsou nepřeberné. Jednou z praktických variant, jak dostat efektivně a bezpečně náklad na správné místo ve výrobním provozu ve správný čas a v optimálním množství je nasazení tahače s vláčkem z paletových vozíků. Přesně toto řešení zvolila společnost RAI Most pro přistavení palet nebo kovových beden s prázdnými obaly k výrobním linkám a pro svoz hotových výrobků zpět do skladu ve svém čtyřsměnném nonstop provozu.

Zavážení výroby speciálními tažnými soupravami

Nosným programem společnosti RAI Most s.r.o., člena skupiny RECTICEL, je aktuálně především výroba povrchů palubních desek, výplní dveří a dalších interiérových dílů automobilů mnoha značek. Základem technologie, nazývané také spray, je nástřik polyuretanových směsí na vyhřívané formy nebo vstřikování polyuretanových hmot do speciálních uzavíratelných forem.

“Sériová výroba v Havrani u Mostu byla zahájena v roce 2010, ale tažnou soupravu tvořenou tahačem Toyota Tracto TSE300 a paletovými vozíky BT LHM230 a LHM230Q (verze s rychlozdvihem) jsme zavedli v roce 2016 poté, co jsme na Toyotu přešli jako na téměř výhradního dodavatele manipulační techniky z důvodu lepšího a pro nás výhodnějšího přístupu k servisu a opravám techniky. Úlohou speciálního řešení v podobě soupravy tvořené tahačem a vláčkem z paletových vozíků je využíváno výhradně na zabezpečení výrobních linek prázdnými obaly a k odvozu hotových výrobků. I v nejvyšších špičkách práci zastanou pouze dvě soupravy,” říká Jitka Neumannová, Manažer logistiky, a pokračuje:

“Palety s prázdnými obaly jsou nachystány ve skladu tak, aby si je mohli manipulanti jednoduše a rychle bez dlouhých přejezdů nabrat paletovým vozíkem a spojit ve vláček. Počet propojených vozíků – obvykle 2 až 6 – se řídí aktuální potřebou výroby a prostorem pro manévrování v cílovém prostoru. Na určeném místě odpojí řidič vozíky a odveze je přímo na výrobní stanoviště, kde jsou prázdné obaly postupně naplňovány hotovými výrobky. Ty si řidiči tahačů postupně připojí a odvezou zpět do skladu k zaskladnění. Zásoby na stanovištích nejsou velké, obvykle 1 prázdná paleta a maximálně 1 záložní. Výroba stále roste a je potřeba zásobování obaly lépe řídit a zefektivnit. Těsně před spuštěním je zavedení systému přímých objednávek z výrobních stanovišť. Obsluha tahačů bude vybavena dotykovými displeji, kde se jim aktuální potřeby výroby zobrazí, a na kterých potvrdí příjem objednávky.”

Paletový vozík nabere cokoliv a zvládne ho každý operátor

V celém procesu je zapojeno asi 40 ručních paletových vozíků, které jsou vyrobené na míru (délka vidlic 1 800 – 2 000 mm) podle největšího typu železné bedny s obaly. Část vozíků má vidlice pogumované, aby byl minimalizován skluz beden a zachována bezpečnost i při neočekávaném prudším brzdění.

Na pořadí připojovaných paletových vozíků záleží, jen když je vláček delší, v soupravě se dvěma paletovými vozíky na pořadí nezáleží. Ale ani odpojení vozíku, který je uprostřed soupravy, není díky snadnému systému spřáhel a manévrovatelnosti vozíků nijak složité, ani časově náročné.

Připojování vozíků s 500 kg těžkým nákladem vyžaduje určitou šikovnost při manévrování, ale je v zásadě snadné, za předpokladu, že přípojná “oka” na paletových vozících nejsou deformována nárazy. Možné poškození ok a jejich případná oprava je jediné slabší místo celého řešení, protože více odstavených vozíků najednou by mohlo omezit kapacitu flotily. Vizuální kontrola je díky neustálému kontaktu obsluhy s vozíky rychlá a bezproblémová.

“Abychom co nejvíce snížili riziko bourání vozíků, zavedli jsme systém správy flotily I_Site a nárazy na tahačích pečlivě sledujeme. Od zavedení systému se obsluha vozíků více soustředí na správné postupy manipulace, došlo ke snížení počtu nehod a zvýšila se celková úroveň bezpečnosti v provozech,” zdůvodňuje Jitka Neumannová používání moderních nástrojů při práci s manipulační technikou.

Zaujala Vás případová studie?

Paleťák nabere cokoliv

“O alternativní řešení, například v podobě různých nosných C-rámů, jsme také uvažovali. Určitě bychom využili výhodu C-rámů v podobě řízené nápravy a lepšího držení stopy za tahačem. Nakonec jsme ale upřednostnili možnost manipulace ve výrobě bez mezikroků, bez časových ztrát při hledání volného vozíku i jednoduchost práce s paletovým vozíkem, kterou zvládne každý operátor ve výrobě. C-rámy jsou přístupné jen z jedné strany, což nás v některých případech omezovalo a kladlo vyšší nároky na správné sestavení vláčku. Musí být také dimenzovány podle nakládaných přepravních jednotek. Paletový vozík je flexibilnější a zvládne širokou škálu nákladů,” uzavírá Jitka Neumannová.
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.